Bašť se baví logo

Noc se Čtyřlístkem

IMG_20170331_192700.jpg1. dubna
Bez jednoho dvacet malých čtenářů prožilo svou první noc v knihovně. Bašť se baví ve spolupráci s obcí Bašť připravila pro malé nocležníky nabitý program plný čtení, luštění, tvoření, ale i pohybu na čerstvém vzduchu. Po pohybových soutěžích následovalo představení a čtení úryvků z oblíbených knížek, které bylo přerušováno nejrůznějšími kvízy, hádankami, křížovkami, osmisměrkami, skládáním vystřihovánek nebo vyráběním záložek. Před desátou hodinou prošly děti stezkou odvahy, kterou pro ně připravili členové CYKLO TEAM BAŠŤ a po půlnoci se uložily ke spánku, který za čtení z knížek pohádek přicházel velmi pomalu a tak některé usínaly až okolo jedné hodiny. Děti si na památku nocování v knihovně odnášely knihu, časopisy Čtyřlístek, originální pohlednici od autora Čtyřlístku, poukázku na audioknihu, především ale spoustu zážitků. Více ve fotogalerii.

Rozeslány pokyny pro přihlášené nocležníky. Pokud vám mail nedorazil, volejte 774 994 500.

Kapacita pro nocování malých čtenářů v knihovně byla naplněna, přihlašování proto bylo ukočeno. Přihlášení obdrží pokyny k účasti nejpozději 24. března. Na vaše malé čtenáře se těší tým Bašť se baví.

Budou malí čtenáři letos nocovat v knihovně?

Otázka v titulku je namístě, protože v loňském roce bylo nocování při příležitosti Noci s Andersenem pro nízký zájem zrušeno. Akci pro obec letos opět organizačně zajišťuje Bašť se baví a tak jsme se zeptali Martiny Červenkové, členky nově zvolené výkonné rady, na co se malí čtenáři mohou těšit.

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačový hrám. Noc s Andersenem se snaží tento stav zvrátit. První nocování proběhlo v roce 2000 v Uherském Hradišti, v roce 2008 se poprvé připojila i obec Bašť. Poprvé v loňském roce byla tradice přerušena. V letošním roce je noc věnována Čtyřlístku, tak jsme ji tak i nazvaly, aby už samotný název byl pro malé čtenáře poutavější. Na děti opět čekají soutěže, čtení, malování, bojovka, promítání filmu před spaním.

Noc se Čtyřlístkem.jpgJaká je organizace Noci?

Pokud nám to počasí dovolí, začneme pohybovými soutěžemi venku, v parku u knihovny. Po hygieně a večeři se v knihovně již naplno pustíme do „práce“ s nejoblíbenějšími knížkami, které si děti přinesou. Čtení a vyprávění budeme přerušovat kvízy, hádankami, luštěním nebo tvořením. V pozdním večeru se vydáme na bojovku, kterou mají děti vždy nejraději. Po jejím ukončení bude následovat hygiena, lehká pozdní večeře pro největší hladovce a promítnutí pohádky na usínání. Ke spánku se uložíme v Centru pro rodina Pohoda. Tam se také nasnídáme a kolem deváté druhý den ráno budeme děti předávat rodičům.

Co všechno kromě nejoblíbenější knížky děti potřebují?

Děti si s sebou přinesou pouze věci na přespání, to znamená pyžamko, spacák, karimatku, polštářek, kdo potřebuje, tak i plyšáka, hygienické potřeby. Potřebovat taky budou baterku, přezůvky, penál a láhev na pití. Jinak pro ně budeme mít vše připravené, o jídlo se samozřejmě postaráme.

Existují nějaká omezení pro přihlášení?

Akce je určena pro děti, které již čtou, nejlépe pro děti 2. a 3. tříd. Samozřejmě rádi přivítáme i prvňáčky nebo děti starší. Kapacita je omezena na 15 míst, proto s přihlášením neváhejte.