Bašť se baví logo

Velikonoční jarmark

IMG_20170409_104158_1.jpg9. dubna
Krásné počasí, desítku stánků, divadelní představení s velikonoční tematikou společnosti Koloběžka, skákací hrad, kolotoč, několik výtvarných dílen, to vše si pro návštěvníky připravil tým Bašť se baví na druhou dubnovou neděli, kdy se v Bašti konal první Velikonoční jarmark. Modrá obloha, rozkvetlá magnolie, zelenající se vrbičky vytvořily skvělou kulisu pro příjemně strávené víkendové dopoledne nebo odpoledne, které mohli návštěvníci spojit s obědem, procházkou, hraním kuliček nebo kroketu. Děti si upletly více než 30 pomlázek, ozdobily na 200 vajíček, vyrobily si přes 20 velikonočních zajíčků, maminky si naaranžovaly více než 20 velikonočních věnců. Polovinu výtěžku věnoval spolek Bašť se baví  nově vzniklé společnosti poskytující domácí hospicovou péči HOSPIC TEMPUS, z.s. Více ve fotogalerii.

Na Velikonoční jarmark v Bašti zve aktuální vydání Našeho regionu.

IMG_20170311_100353_1.jpg

Další malá ochutnávka z aktivit, které jsme pro vás připravili na velikonoční akci. Výroba zajíčka z vlny je určena především pro starší děti.

Tvoříte rádi? Nevíte, kam s hotovými výrobky? Nabídněte je k prodeji na připravovaném Velikonočním jarmarku. Pro vaše výtvory máme volný stánek. Zájemci, prosím, pište nebo volejte.

Na Velikonočním jarmarku se budeme především bavit

Blíží se Velikonoce. Pro mnohé svátek jara a především tradice. Bašť se baví přichází s novou akcí, kterou je Velikonoční jarmark. Na co se můžeme v neděli 9. dubna od 10 do 15 hodin při této příležitosti těšit, jsme se zeptali Renaty Tlustošové, členky nově zvolené výkonné rady spolku.

Znamená jarmark ve vašem podání pouze možnost nakoupit nebo jste pro návštěvníky připravily i jiné aktivity?

Program Velikonočního jarmarku bude pestrý, každý člen rodiny si najde to své. Nejmenší děti se mohou těšit na divadélko, větší děti a maminky mohou tvořit. Stánkový prodej zboží bude doplněn ukázkou řemesla, rodiny se mohou zapojit do sportovního turnaje.

K Velikonocům neodmyslitelně patří vajíčka. Symbolizují sílu, úrodnost, nesmrtelnost, představují nový život. Budeme mít možnost si na jarmarku ozdobit vajíčka?

Malování vajíček má svůj původ v přírodě a rozmanitost barevVajíčka.jpg odráží rozmanitost vajíček různých ptáků. Původně se velikonoční vajíčka malovala červeně. Červená barva, barva života, byla symbolem vykoupení. K malování se používala pouze vajíčka s bílou skořápkou, protože na nich vynikla barva. Na nejstarších českých vajíčkách, pocházejících ze sběrů před sto lety, se nacházejí také různé veršíky, dobová rámování snítkami konvalinek a různých realisticky pojatých kvítků. Mezi techniky využívané ke zdobení kraslic patří malování, vyškrabování, leptání kyselinou, nanášení voskem nebo polepování různými materiály (slámou, travní dužninou, textilem, barevnými papírky, miniaturními obrázky, mašličkami i jemně stáčenými drátky). Vyfoukaná vajíčka se začala malovat až počátkem našeho století. My jsme pro účastníky připravily vajíčka vařená, vyfouknutá i polystyrenová. Zdobit je bude možné barvením, modrotiskem, bavlnkami, motouzem, krajkou, papírovými výseky, ubrouskovou technikou, peříčky, korálky a samotnými skořápkami. Nejen děti, ale i dospělí se mají na co těšit.

Velikonoční jarmark.jpgBašť se baví se vždy věnovala kreativnímu tvoření. Můžeme se tedy těšit ještě na něco kromě zdobení vajíček?

Objednali jsme 5 kg zeleného proutí a požádali pana Nováka z Baštěku, aby děti naučil plést pomlázky. Děti si budou moci odnést vlastnoručně vyrobeného zajíčka z vlny a stále ještě jednáme o možnosti ukázek velikonoční vazby. S ukázkami pletení košíků za námi přijede pan Mgr. Nejedlý z Dolního Kramolína. Své proutěné výrobky bude samozřejmě nabízet k prodeji.

Co dalšího najdeme na stáncích?

Koření, perníky, pečivo, zavařeniny, vajíčka, bylinky, med, rakytník, na stáncích bude k dispozici teplá medovina a na místě pečený trdelník. Na oběd nebo pro nápoje si budete moci zajít do Restaurace Vila. Tím vlastně prozrazuji, že se velikonoční jarmark uskuteční v prostorách parku, pro tvoření budou k dispozici prostory v knihovně, v restauraci i v Centru pro rodinu Pohoda. Zároveň bych chtěla všem zájemcům nabídnout možnost prodeje rukodělných výrobků (dekorací, šperků atd.). Máme pro tento prodej k dispozici volný stánek. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím mailu bastsebavi@email.cz.

A co máte připravené pro tatínky a děti, které zrovna neholdují tvoření?

Divadlo Koloběžka zahraje představení Ježibaba Kolobajzna slaví Velikonoce. Je to pohádka o popletené ježibabě, která si chce užít velikonoční zvyky, ale vůbec neví, jak na to. Naštěstí má kolem sebe spoustu dětí, a nakonec i dva kamarády havrany a ti všichni jí rádi poradí. Součástí Velikonočního jarmarku bude i turnaj v kuličkách, do kterého se jistě rádi zapojí i tatínkové. Program jarmarku bude zveřejněn v příštím vydání Zpravodaje. Těšíme se na všechny účastníky.